Поврзете се со нас

ВТА

Стоилковска запрена во полуфиналето во двојки во Куршумлијска Бања

Објавено

на

foto: www.mtftennis.mk/

Македонската тенисерка Магдалена Стоилковска и нејзината партнерка Екатерина Казинова не успеаја да изборат финале во конкуренција на двојки на фјучрс турнирот во Куршумлијска Бања што се игра за награден фонд од 15.000 долари.

Тие во полуфиналето беа поразени од вторите носителки Теа Лукиќ (Германија) и Наталија Сениќ (Србија) со 2-0 во сетови (6-3, 6-3).

Во првиот сет до резултат 2:2 во сетови ниту еден од паровите немаше предност, а потоа Лукиќ и Сениќ направија серија од три гема за водство од 5:2 што се покажа како недостижно. Во вториот сет таа предност од три гема победничките ја имаа по седмиот гем – 5:2, иако по 1:1 постојано имаа предност од два гема.

Стоилковска ја очекува уште еден настап на турнир во Куршумлијска Бања, каде веќе има обезбедено пласман во главниот тунрир.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни