Формула 1

Формула 1

sumaher-kosa
Формула 1

Миихаел Шумахер и натаму води жестока и секојдневна битка за враќање во нормална состојба и на старите навики, сетоа тоа како последица на страшниот ски-инцидент кој го имаше на француските Алпи. Денеска се полнат точно четири години од ...
hamilton-podignat
Формула 1

Луис Хамилтон како член на Мерцедес стигна и до четвртата шампионска титула изминатава сезона во Формула 1, а неговото последно милениче со кое одлучи да се почести сигурно нема да ги остави рамнодушни првите луѓе на легендарниот германски ...
Ferari Serhio Markione
Формула 1

Раководството на Ферари излезе со информација околу презентацијата која сите ја очекуваат да се случи на новиот болид за наредната сезона. Предвидено е официјалната презентацијата да се случи на 22 февруари во Маранело. Претседателот на Ферари, Серхио Маркионе ...
Grid Girls F1
Формула 1

Рос Браун, спортскиот директор на Формула 1, веќе размислува како да реагира на се пожестоките реакции за популарната женска придружба „Grid Girls“ кои од 1960 година одат во придружба на пилотите пред стартот на секоја трка. Оваа кампања ...
fia hall of fame 2017
Формула 1

Претседателот на ФИА, Жан Тод, откри малку познати моменти од неговата соработка со Михаел Шумахер која ќе остане запаметена по освојувањето на пет шампионски титули во низа од 2000 до 2004 година. Тод евоцираше спомени дека по освојувањето ...
Photographer Credit:
Getty Images / Red Bull Content Pool
Формула 1

Крајот на сезоната во Формула 1 остави простор за сумирање на искуствата, како и за носење заклучови за одредени прашања кои оставија печат на 2017 година. Луис Хамилтон ја освои титулата на три трки пред крајот, финиширајќи во ...
Alfa-Sauber
Формула 1

Брендот Алфа Ромео се враќа во Формула 1 шампионатот и тоа новата сезона во 2018 година, во која ќе соработува со Заубер и Ферари. Тимот Заубер сега ќе се вика Алфа Ромео Заубер, ќе значи стратешка, комерцијална технолошка ...
Luis Hamilton reakcija
Формула 1

Првиот човек на Формула 1, Чејс Кери на последната трка која се одржа викендов во Абу Даби, која воедно беше и последна сезонава во шампионатот,  го промовираше новото лого на Ф1. Тој во своето излагање изјави дека старото ...
botas-AD
Формула 1

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас максимално ја искористи пол-позицијата и ја предводеше еден-два победата на неговиот тим на трката за Големата награда на Абу Даби во Формула 1 првенството. Финецот го издржа притисокот од шампионот Луис Хамилтон, кој ...
Bottas-boks
Формула 1

Валтери Ботас извозе најбрз круг во квалификациите за Формула 1 трката во Абу Даби, оставајќи го зад себе и клупскиот колега Луис Хамилтон, кој само ја потврди доминацијата на Мерцедес на оваа патека. Иако Ботас не го искористи ...