Поврзете се со нас

Велосипедизам

Вингегор ја прекина доминацијата на Погачар и го освои Тур де Франс

Објавено

на

Традицијата на Тур де Франс останува иста од година во година и 109-то издадние на најпрестижната велосипедска трка својот крај го имаше на Елисејските полиња, каде прв на завршната 21-ва етапа заврши Филипсен, но тоа не беше најважната вест.

Жестоката борба која се водеше во претходните 20 исрцпувачки етапи донесе нов шампион во Франција, бидејќи Данецот Јонас Вингегор пронајде лек за извонредниот Тадеј Погачар.

Словенецот беше најодбар на последните две изданија на Тур де Франс, па иако во оваа влезе како голем фаворит за хет-трик, сепак не дојде до такво нешто поради издржливоста и агресивниот пристап на планинските етапи од страна на 25-годишниот Данец.

Вингегор мирно пристигна на целта со жолтатат маичка и го оствари најголемиот успех во својата кариера, што е само потврда за напорната работа и континуитет бидејќи лани заврши на второто место во генералниот пласман.

– Дојдовме до Елисејските полиња, веќе не може да се случи ништо, стварно го освоив Тур де Франс. Веќе никој не може да ми го одземе, бидејќи се плашев дека може нешто да се случи иако сите велеа дека е готово. Ова е неверојатно, сега можам да седам мирно со мојата сопруга и мојата ќерка, – изјави Вингегор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни