Велосипедизам

Велосипедизам

dumule-trial
Велосипедизам

Престижната велосипедска трка Џиро Д’Италија оваа година има историски карактер поради невоообичаениот старт кој го имаат велосипедистите, бидејќи за првпат во историјата една престижна велосипедска трка започна на неевропско тло. Денешната прва етапа на Џиро во која се ...
gularts
Велосипедизам

Голема трагедија се случи за време на традиционалната велосипедска трка Париз-Рубе, откако животот го загуби белгискиот велосипедист Михаел Гулартс. Гулартс паднал за време на трката, по што веднаш е префрлен во болница, а лекарите не успеале да му ...
Lucia
Велосипедизам

Луција Јаворчекова е поранешна велосипедистка од Словачка, која беше една од најголемите надежи на словачкиот велосипедизам. Јаворчекова која е родена во 1990 година како надежна велосипедистка, во младинските категории своите противнички ги оставаше и по неколку минути позади ...
winter bike day
Велосипедизам

Winter Bike to Work Day e интернационален ден на кој што луѓето го одбележуваат движењето со велосипед на работа во зима, притоа кревајќи ја свеста за ова превозно средство во ладните месеци, водејќи се од наративот: Не постои ...
karolina Bjukenan
Велосипедизам

Петкратната светска шампионка во бициклизам, Австралијанката Керолин Бјукенан, 2017 година ја заврши на неславен начин. Таа учествувала во  сообраќајна несреќа и заработила сериозни повреди на лицето и на вратот. Но, според медицинските белешки од клиничкиот центар да има ...
Froome2
Велосипедизам

Крис Фрум е под истрага на Светската велосипедска федерација поради позитивен допинг тест и доколку биде суспендиран тоа ќе биде уште еден голем удар за овој спорт. Користењето допинг уништи многу кариери на велосипедисти, а притоа го наруши ...
deplus
Велосипедизам

По завршувњето на трите најголеми и најпрестижни трки (Џиро ди Италија, Тур де Франс и Вуелта), предизвиците за најпознатите велосипедисти продолжуваат и со помалите натпреварувања кои се актуелни до крајот на годината, а токму од последното издание на ...
Chris-Froome2
Велосипедизам

Крис Фрум победи на велосипедската трка околу Шпанија, а со овој успех стана еден од ретките велосипедисти кои успеале да триумфираат на „Вуелтс“ и „Тур де Франс“. Британецот триумфално ја заврши последната етапа во Мадрид и првпат триумфираше ...
Bicikle
Велосипедизам

По повод денот на осамостојување на Република Македонија ,, 8 Септември’’, ќе се организира традиционалната велосипедска тура “Западна магистрала”, на ден 02.09./Сабота/ 2017г. Секоја година настанот се одржува на различни дестинации низ Македонија. Овој пат, релацијата ќе биде ...
froom-etapa
Велосипедизам

Крис Фрум ја одбрани титулата на велосипедската трка Тур де Франс. Ова стана јасно по денешната последна етапа и завршницата во Париз, а по која Британецот стигна до третата победа по ред на оваа трка, односно до вкупно ...