Поврзете се со нас

Шпанија

Анчелоти ја разреши единствената голема дилема за реванш полуфиналето со Баерн

Објавено

на

Foto:twitter.com/realmadrid

Карло Анчелоти до денеска имаше само една дилема за стартната постава на Реал Мадрид за реваншот против Баерн Минхен во Лигата на шампионите, а истата се појави поради враќањето на Тибо Куртоа во тренажен процес.

Белгиецот експресно ја залечи повредата на менискусот и направи чудо со својата брза рехабилитација, па откако Карло го најави како стартен голман за утре против Кадис, мораше да одговара дали тој автоматски ќе се врати на првата позиција и за реванш полуфиналето.

Анчелоти нагласи дека е прерано да му се дава таква одговорност на Куртоа, но не исклучи токму Тибо да биде прв голман доколку Реал се пласира во финалето на „Вембли“.

– Куртоа се врати и се чувствува многу добро. Утре ќе игра и ќе го направи тоа после долго време. Тоа е добра вест за нас, исто како што беше случајот со Милитао. Може да ни донесе плус и сите сме возбудени од неговото враќање. Во овој момент, единствено финале за нас во нашите глави е она против Баерн кое го играме следната недела. Тој меч ќе го игра Лунин, а за потоа ќе видиме.

– Не мислиме за финалето во ЛШ, прво финале е она во среда. Ако дојде да мислиме за финалето на „Вембли“, тоа ќе значи дека сме се пласирале на завршниот меч. После осум месеци пауза, потребна е адаптација и враќање на автоматизмите во играта. Куртоа е многу добар на физички ниво, но потребна ќе му биде рутина, – изјави Анчелоти, кој за утре најави дека стартери ќе бидат и Арда Ѓулер и Милитао.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни