Светски првенства

Светски првенства

Reprezentacija Rakomet
Светски првенства

Македонија заврши на 11.место на Европското првенство, а со тоа доби шанса да биде носител во баражот за пласман на Светското првенство во ракомет. Според последните резултати од Европското првенство во Хрватска,  директен пласман на Светското првенство веќе ...
Francija-Sp
Светски првенства

Женската ракометна репрезентација на Франција е нов светски шампион, а до титулата дојде со победата во финалето на СП против Норвешка со резултат 23:21. Норвешка влезе во финалето како фаворит, но Французинките уште од почетокот покажаа дека имаат ...
Oftedal-Norveska
Светски првенства

Светската ракометна федерација го објави најдобриот тим и освојувачот на МВП признанието на Светското првенство во Германија и тоа во пресрет на финалето меѓу селекциите на Норвешка и Франција. За најкорисна ракометарка на мундијалот е избрана Норвежанката Стине ...
Oftedal-Norveska
Светски првенства

Женските ракометни репрезентации на Франција и Норвешка обезбедија место во финалето на Светското првенство во Германија и во недела ќе се борат за златните медали на ова престижно натпреварување. Најпрвин Норвешка ја совлада Холандија со убедливи 32:23, во ...
Photo credit: EPA/IAN LANGSDON
Светски првенства

Селекторот Веселин Вујовиќ денеска го објави поширокиот список на ракометари, кои се во комбинација за да бидат дел од ракометната репрезентација на Словенија на претстојното Европско првенство во Хрватска. Вујовиќ ги вклучи и Јуре Доленец и Ник Хенигман ...
Mork-Norveska
Светски првенства

Репрезентациите на Холандија и Норвешка успешно ја минаа четвртфиналната фаза на Светското женско ракометно првенство во Германија и го формираа вториот полуфинален пар на мундијалот. Холанѓанките ја совладаа Чешка со 30:26, во натпревар во кој Абинг постигна дури ...
svedska
Светски првенства

Репрезентацијата на Шведска ја победи Данска со 26-23 и обезбеди полуфинале на Светското првенство за жени кое се одржува во Германија. И овој пат големиот триумф беше одбележан на специфичен начин со танц, по триумфот над Словенија видовме ...
Lejno
Светски првенства

Француската женска ракометна репрезентација и се придружи на Шведска во полуфиналето на СП во Германија, а откако вечерва заслужено ја совлада Црна Гора со резултат 25:22. Амандин Лејно со 13 одбрани е најзаслужна што Франција обезбеди место меѓу ...
Светски првенства

Селекцијата на Шведска си обезбеди четвртфинале на Светското првенство во Германија и тоа откако со 33-21 ја декласираа репрезентацијата на Словенија. Оваа убедлива претстава Швеѓанките ја заокружија со стил, со посебен перформанс и кореографија во соблекувалната која за ...
Radicevic
Светски првенства

Соседското дерби меѓу Црна Гора и Србија им припадна на Црногорките кои славеа со резултат 31:29 и изборија пласман на Светското ракометно првенство во Германија. Србија беше фаворит откако го освои првото место во групата, но денеска подобро ...