Поврзете се со нас

Европски првенства

Пикси го објави поширокиот список, ќе мора да прецрта девет фудбалери пред ЕП (Фото)

Објавено

на

Драган Стојковиќ Пикси го објави поширокиот список на Србија за Европското првенство во Германија, листа од која до 7-ми јуни ќе мора да отпаднат најмалку девет фудбалери.

Селекторот на Србија за првиот тренинг повика 35 фудбалери, но јасно е дека билет за Германија можат да добијат 26 според пропозициите на УЕФА.

Србија ќе игра на прво Европско првенство по пауза од 24 години и тоа ќе биде голема настан за нашиот северен сосед, кој во моментов навистина има голема плејада од фудбалери од кои можат да се состават и два тима.

Последниот рок за пријава на конечниот список е 7-ми јуни, па Пикси има уште три недели за да го дефинира тимот кој ќе ја брани гордоста на Србија во Германија.

„Орлите“ на ждрепката се најдоа во групата Ц, а нивни ривали на континенталниот турнир ќе бидат селекциите на Словенија, Данска и Англија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни