Поврзете се со нас

Македонија

Инцидент на излезот од Скопје: Каменуван автобусот на „Чкембари“, повредени се неколку лица (ВИДЕО)

Објавено

на

Навивачката група „Чкембари“ беше присутна на вчерашниот меч меѓу МЗТ Скопје и Пелистер во финалето на плејофот во Првата лига, присуство со кое дефинитивно направи да биде уште поинтересно, повозбудливо на трибините.

Меѓутоа на патот накај дома, „Чкембари“ се соочија со една непријатна ситуација, односно автобусот со кој се превезувале бил каменуван и демолиран на излезот од Скопје.

-Згрозени сме и го осудуваме инцидентот кој го доживеаја навивачите од Битола, од навивачката група “Чкембари“ кога по завршувањето на првиот натпревар од финалната серија од плеј-офот на кошаркарската лига во Скопје, на излезот од Скопје кон Битола, во возење е каменуван и демолиран автобусот со кој патуваше навивачката група “Чкембари“ од Скопје. Повредени се и неколку лица.
Се прашауваме зошто веќе по кој знае кој пат се случуваат вакви и слични инциденти, кога гостуваат битолските навивачи на натпревари во кошарка, ракомет и фудбал.
За разлика од тоа, кога навивачки групи гостуваат во Битола, посебно на кошаркарски натпревари, без разлика дали се во Куп или на првенствените натревари, истите максимално се испочитувани и не се случуваат никакви инциденти, а камоли и некој физички напади или оштетувања на возила.
КК „Пелистер“ и спортската јавност во Битола се прашуваат зошто се случуваат инцидентите и со која цел, во време кога Битола е центар на спортот во државата. Оваа сезона во Битола се одиграа натревари од ракометната лига на Шампиони во реновирана сала, се одржа кошаркатскиот куп, се одиграа четири натревари од плеј-офот на кошаркатската сезона, фудбалерите се веќе прволигаши, ќе играат на комплетно реновиран стадион, одбојкарките се постојано дел од најдобрите екипи, боксерите од сите меѓународни турнири се враќаат со медали, најавена е изградба на нов спортски комплекс, се поставија рефлекторите на стадионот… Тука мора се споменат успесите и на младинските категории од клубовите од Битола. Дали некому пречи оваа спортската доминација на Битола и некој се плаши Битола да е центар на спортот, со прваци во ракомет и кошарка.
Дали некој се плаши и од верноста на навивачите, не само на “Чкембарите“ кон брендот Пелистер туку и од многубројната битолска публика? Ова се дел од прашањата на кои очекуваме одговор.
КК „Пелистер“ и овојпат им се заблагодарува на навивачката група „Чкембари“ што секојпат се на висина на својата задача, кога достинствено го бодрат својот тим и кога ги пречекуваат гостинските навивачки групи. „Чкембарите“ се носители на голем дел од успехот на КК „Пелистер„ како најважен „Шести играч“.
Инцидентот е пријавен во Министерстевото за внатрешни работи од каде треба да се објават и напаѓачите, -порача Пелистер преку социјалните мрежи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни