Поврзете се со нас

Свет

Гундоган: Сити можеше да си ја заврши работата многу порано

Објавено

на

foto:www.facebook.com/fcbarcelona

Илкај Гундоган не го продолжи договорот со Манчестер Сити и покрај тоа што преговараше со европскиот шампион, па како слободен агент го направи најпосакуваниот трансфер во својот живот.

Искусниот играч за врска ја прифати поканата од Чави и си го оствари животниот сон да заигра за Барселона, сценарио кое можело да биде и поинакво доколку Сити не задоцнел со понудата.

Гундоган открива дека бил подготвен да продолжи во Сити, но задоцнетото реагирање на водечките луѓе го довеле до ситуација да разгледува и опција која е извонредна за него.

– Јас сум искрен и сите знаат дека не се работи за понуда од една година или две. Не се работеше за должината на договорот. Сити чекаше релативно долго пред да отпочне преговори и тоа се оддолжи.

– Ако се завршеше се порано, ситуацијата ќе беше поинаква. На крајот, тие чека до последен момент и на крајот испадна перфектно завршување. Не можев да си одам во подобро време, а од друга страна, мој сон беше да заиграм за Барселона, – вели Гундоган во интервјуто за „Билд“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни