Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ: Верувам дека ќе бидам рекордер по бројот на освоени грен слем титули

Објавено

на

Најдобриот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ е оптимист и верува дека неговата кариера ќе ја заврши како играч со најмногу освоени титули на грен слем турнирите.

Српскиот ас додека има 17 победа на големите турнири со што е на третата позиција зад Рафаел Надал со 19 и сегашниот рекордер Рожер Федерер (20).

-Јас секогаш имам самодоверба. Мислам дека тоа произлегува од вербата во себе која доаѓа од тоа да го правите тоа што го сакате. Сепак, секогаш мора да се откажете од нешто. Би сакал да поминувам повеќе време со семејството и децата. Ама јас сум благодарен што луѓето што ми се најблиску до мене продолжуваат да ме поддржуваат и да разбираат дека овој пат мене ме избра. Имам уште многу да направам во овој спорт.

-Верувам дека можам да освојам најмногу грен слем титули, дека можам да го срушам рекордот за бројот на поминати недели на врвот на АТП-листата. Ова се моите цели. Во исто време, ова не се единствените работи што ме мотивираат. Она што ме движи секој ден е се што е поврзано со мојот раст, -порача Ноле.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни