Поврзете се со нас

АТП

Ивановски непријатно изненаден на турнирот во Австрија

Објавено

на

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски доживеа рана елиминација на фјучерсот во Телфс (Австрија) што се игра на земјена подлога за награден фонд од 25.000 американски долари.

Ивановски беше поставен како трет носител и како таков беше апсолутен фаворит во денешната битка со Николас Париција од Швајцарција кој е на 888 место на АТП листата.

Меѓутоа токму аутсајдерот имаше свој ден и со 2-0 во сетови го шокираше нашиот тенисер. Првиот сет беше решен во тај-брејкот со 7-3, додека во вториот Швајцарецот искористи една од двете брејк топки што беше доволно за 6-3 и потврда на триумфот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни