Поврзете се со нас

АТП

Анакон за тоа како Федерер се справува со неуспесите: Многу добро се носи со негативните емоции, никогаш…

Објавено

на

Поранешниот тренер на Рожер Федерер, Пол Анакон обелодени како големиот ас се носи и справува со тениските порази и неуспеси.

Анакон се потсети на 2011 година кога Федерер во полуфиналето на Ролан Гарос успеа да го добие Новак Ѓоковиќ и со тоа ја прекине серијата на Србинот од 43 победи за да потоа во финалето загуби од големиот ривал Рафаел Надал.

-Рожер тогаш имаше голема шанса за победа. Во полуфиналето го победи Новак, а претходно Ѓоковиќ немаше загубено меч во сезоната. Во дуелот со Рафа, водеше со 5-2 во првиот сет, ама го изгуби сетот, а подоцна и мечот-

-Федерер беше горд на своите учества на турнирите. Многу добро се носи со негативните емоции. Никогаш не ги крие чувствата, не бара изговори, не ги обвинува другите. Многу разумно проценува што се случува, а така играи сега со 38 години, -истакна Анакон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни