Поврзете се со нас

Свет

Поранешен шведски репрезентативец загина возејќи велосипед

Објавено

на

Поранешниот шведски ракометен репрезентативец, Фредрик Ларсон, го загубил животот во сообраќајна несреќа, потврдија денеска од Шведската ракометна федерација.

Ларсон имаше 36 години, а загинал додека возел велосипед и на него налетал камион, при што лекарите не можеле да сторат ништо за екс ракометарот кој има две деца.

Ларсон настапуваше за Ховде, Иштад, Хамарби, шпански Арагон, Савехоф и германски Гимерзбах, а кариерата ја заврши во својата земја, во екипата на Алингсас.

Имаше 36 настапи и 52 голови за шведската репрезентација и настапуваше за својот национален тим на Европското првенство во 2010 и Светското првенство во 2011 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни