Поврзете се со нас

Италија

Ова ретко се случува во Торино: Јувентус отпуштил само тројца тренери во последните 50 години

Објавено

на

foto:www.facebook.com/Juventus

Јувентус одлучи да се раздели со тренерот Масимилијано Алегри и тоа само два дена откако тимот го освои трофејот во Купот на Македонија.

„Старата дама“ во објаснувањето за овој потег го наведе однесувањето на искусниот стратег за време и по натпреварот. Со ова официјално се стави крај на вториот мандат на Макс на клупата на клубот од Торино, мандат кој го заврши со еден освоен трофеј.

Кога е во прашање Јувентус, тешко се решава за вакви потези, отпуштање на стратези во текот на сезоната и потврда за тоа е што Макс е само третиот стратег кој заработил „шут карта“ во последните 50 години.

Останатите двајца се Клаудио Раниери во натпреварувачката 2008-09 и Чиро Ферара во 2009-10.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни