Поврзете се со нас

Франција

Дешамп за одлуката на Варан: Ја почитувам неговата одлука, не можам…

Објавено

на

Foto:instagram.com/equipedefrance

Дидие Дешамп осттанува на клупата на француската репрезентација, но во иднина нема  да може да смета на неколку искусни, клучни играчи кои решија да заминат во „пензија“ кога е во прашање националниот тим, па така прв чекор повлече голманот Иго Лорис, а сега тоа изненадувачки го направи Рафаел Варан.

Исцрпениот Варан донесе одлука која ја шокираше цела Франција (Фото)

Варан иако има 29 годинии одлучи дека е време да заврши со „триколорите“, потег за кој прв коментар дојде до предводникот Дешамп.

-Бев во слична ситуација. Јас ги разбирам неговите аргументи и ја почитувам неговата одлука, иако може да зажали со оглед на сè што се направи на СП, од почеток до крај, се однесуваше како лидер што го знаеме. Се разбира, не можам да ја свртам оваа страница без одредена емоција, со оглед на нашите блиски врски од август 2012 година. Како Лорис, тој без повреди ќе беше во сите мои екипи, -порача Дидие за „Л’Екип“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни