Македонија

Македонија

celje
Македонија

Словенечкиот прволигаш Целје е победник на 46. издание на меѓународниот турнир во Струга и тоа откако во финалето го победи составот на Констанца со 25:24. Двате екипи имаа свои моменти, подеми и падови, но во таа ситуција на крајот ...
stole
Македонија

Ракометарите на Вардар и оваа година го освои Супер Купот на Македонија и тоа откако вечерва на отвореното игралиште во Струга го победи составот на Металург со 33-24. „Црвено-црните“ беа подобар и поквалитетен противник низ скоро целиот натпревар и сосема заслужено ја ...
Gleb Kalarash
Македонија

Екипата на Вардар се уште се обидува да го комплетира составот на наредната сезона, а едно од имињата кое по се изгледа ќе слета во Скопје е рускиот интернационалец Глеб Калараш. Според информациите Калараш кој е висок 205 сантиметри ...
rk rabotnicki 2018
Македонија

Со покровителство на Општина Центар на македонската ракометна сцена се враќа клубот Работнички, каде што според најавата ќе се даде шанса на младите македонски ракометари. Тренер на екипата ќе биде Ристо Трпчевски, заедно со помошникот Слободан Цивлачки, додека ...
parondo-stole
Македонија

Шпанскиот стратег, Роберто Гарсија Парондо го започна своето патување како нов предводник на екипата на Вардар и по првите тестови забележа кој дел од играта мората да се подобри. Вардарци беа на подготовки во Словенија, а потоа учествуваа и ...
boban kakovski
Македонија

Македонскиот ракометен прволигаш Еурофарм Работник ја обнови соработката со еден од своите најперспективните ракометари, Бобан Каковски. Кадетскиот репрезентативец на Македонија потпиша нов тригодишен договор со клубот од Битола и ќе остане во оваа средина до 2021 година. Ова е само уште ...
kristopans
Македонија

Ракометарите на Вардар доживеаа пораз од бундеслигашот Лајпциг со 27-26 и го освои четвртото место на турнирот во Германија. Во последниот меч тренерот Гарсија Парондо користеше само дел од ракометарите, имаше и чудни судиско одлуки за да на крајот се заврши ...
vardar-fukse
Македонија

Вардар ја отвори со пораз пресезоната и на првиот контролен меч беше надигран од Хамбург, но затоа денеска избраниците предводени од новиот тренер Парондо покажаа сосема спротивно лице, преслушувајќи го Фуксе Берлин на „Хеиде Купот“ во Германија. Македонскиот ...
dibirov
Македонија

Македонскиот шампион Вардар се подготвува за новата натпреварувачка сезона, а токму денеска го имаше првиот контролен натпревар против составот на Хамбург од кого доживеаа пораз од 31-25 на турнирот во Германија. „Црвено-црните“ не се прикажаа во добро светло во ...
arber-kerimi
Македонија

Металург ги започна подготовките за новата натпреварувачка сезона и веќе ги одработува пресезонските обврски на собирот во Маврово, а од утре, тимот од Автокоманда во својот ростер ќе биде побогат за најдобриот белгиски репрерзентативец. „Металурзите“ преку својата официјална ...