Поврзете се со нас

Македонија

Вардар со победа ја отвори новата сезона во Суперлигата

Објавено

на

foto:www.facebook.com/rkvardar

Екипата на Вардар 1961 го забележа првиот триумф во новата сезона во Суперлигата и тоа против составот на Бутел кој го доби во СЦ „Јане Сандански“ со 24-21.

Ова беше дуел од второто коло од најсилниот домашен ракометен шампионат, средба на која „црвено-црните“ не блескаа, ама дојдоа до посакуваните бодови, резултат пред дербито со Еурофарм Пелистер закажано за овој викенд во Скопје.

Тесно беше во двете полувремиња, првиот дел вардарци го решија со 10-8, а вторите 30 минути со 14-13.

Срдановиќ со 8 гола беше најистакнат поединец кај победникот, додека Јефтиќ даде 6 погодоци за Бутел.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни