Поврзете се со нас

АБА лига

ТФТ со пораз ја отвори новата сезона во АБА2 лигата (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:druga.aba-liga.com/

Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ доживеа пораз од Златибор од 93:74 во првата средба од новата сезона во АБА2 лигата.

Скопскиот тим не одигра добро во првата и последната четвртина што придонесе на крајот да доживеаа и убедлив пораз од српскиот тим.

Златибор првите десет минути ги реши со 33-22, па таа предност потоа ја задржа по 20 и по 30 минути игра за да во завршниот период дополнително ја зголеми и на најдобар можен начин го отвори турнирот во Суботица.

Најефикасен играч кај ТФТ беше Николов со 17 поени на кои придодаде 5 скока и 1 асистенција. Ковачевиќ пак со 22 кошеви беше прво име кај победникот.

ТФТ во второто коло се соочува со Широки Бријег.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни