Поврзете се со нас

Репрезентација

Младинската репрезентација доби два силни ривали во квалификациската група за ЕП

Објавено

на

Ова утро во Нион беше извршена ждрепката за квалификациите на младинското Европско првенство во 2025-та година, а Македонија е една од 52-те репрезентации кои се најдоа на излекувањето.

Македонските надежи до 21 година се најдоа во група со Холандија, Шведска, Грузија, Молдавија и Гибралтар во групата Ц, што јасно укажува на тоа дека има два главни фаворити во битката за првото место.

Холандија и Шведска важат за најсилни тимови како претставници на првиот и вториот шешир, додека Македонија дефинитивно ќе има што да докажува против Грузија, Молдавија и Гибралтар.

Квалификациите за Европското првенство во Словачка започнуваат во месец март, а истите ќе траат до ноевмри 2024-та година.

Група A: Италија, Република Ирска, Норвешка, Турција, Летонија, Сан Марино;

Група Б: Шпанија, Белгија, Шкотска, Унгарија, Казахстан, Малта;

Група Ц: Холандија, Шведска, Грузија, Македонија, Молдавија, Гибралтар;

Група Д: Германија, Полска, Израел, Бугарија, Косово, Естонија;

Група Е: Романија, Швајцарија, Финска, Албанија, Црна Гора, Ерменија;

Група Ф: Англија, Украина, Србија, Северна Ирска, Азербејџан, Луксембург;

Група Г: Португалија, Хрватска, Грција, Белорусија, Фарски Острови, Андора;

Група Х: Франција, Австрија, Словенија, Босна и Херцеговина, Кипар;

Група И: Данска, Чешка, Исланд, Велс, Литванија;

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни