Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Мешков Брест го освои „Јане Сандански“, Вардар оди на Веспрем во осминафиналето во ЛШ

Објавено

на

blank

Ракометарите на Вардар со пораз од Мешков Брест од 36-32 го завршија настапот во групната фаза на Лигата на шампионите.

Вардарви одново одбранбено не беа на посакуваното ниво, гостите лесно пробиваа и ги совладуваа неговите голмани, а кога е така е тешко да се дојде до посакуван резултат. Составот од Белорусија се истакна во „Јане Сандански“ уште во првите 30 минути во кои направија позитива од осум голови (20-12) и со тоа си ги направија многу полесно продолжението во кое Вардар најмногу дојде на минус три.

Со ова „црвено-црните“ останаа на 7 место во групата А, а тоа значи осминафинална пресметка против Веспрем на Дејан Манасков.

Дибиров со 9 и Гаџа со 7 голови беа најдобри стрелци, додека Ваилупау беше главен играч кај побендикот со 12 погодоци.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни