Поврзете се со нас

Македонија

Куп на Македонија: Вардат отвара со Текстилец, Пелистер ќе се соочи со Вардар Неготино

Објавено

на

blank

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа извлечени паровите за почетната рунда во Купот на Македонија.

Главните фаворити за трофејот Вардар и Еурофарм Пелистер треба да имаат рутинска задача, па така „црвено-црните“ ќе се соочат со Текстилец од Штип, додека „фармацевтите“ ќе излезат на мегдан против составот на Вардар Неготино.

Термини на одигрување на натрпреварите се 24 и 25 февруари со тоа што победниците од истите ќе формираат четири групи по четири екипи.

Куп на Македонија – мажи:

РК Партизан 2016 Спорт – Голден Арт КЛ 7

РК Преспа 2015 – РК Струга

РК Еурофарм Пелистер 2 – Јехона

РК Металург РА – РК Радовиш

РК Пролет 62 – ГРК Борец

МРК Куманово – РК Металург

РК Астраион Хендбол – РК Македонија ЃП

РК Кичево 2020 – РК Бутел Скопје

РК Прилеп – РК Аеродром

РК Вардар 1961 – РК Текстилец

РК Младост 1977 – РК Скопје 2020

РК Риниа М – РК Работнички

РК Еурофарм Пелистер – РК Вардар Неготино

РК Шампион – ГРК Тиквеш

РК Делчево Вардар – ГРК Охрид

РК Јуниор К.В – РК Драчево

Кај дамите пак ќе имаме Куп битки на 6 и 7 март по што победниците од финалните натпревари ќе бидат учесници на завршниот турнир.

Група А:

РК Шампион

РК Спартак

РК Кузман Вардар Илинден

ЖРК Металург

Полуфинале:

  1. РК Шампион – ЖРК Металург
  2. РК Спартак – РК Кузман Вардар Илинден

Финале: Победник полуфинале 1 / Победник полуфинале 2

Група Б:

Ѓорче Петров ЖРК

ЖРК Чаир

РК Деспина

Полуфинале:

  1. Ѓорче Петров ЖРК – слободен
  2. ЖРК Чаир – РК Деспина

Финале: Ѓорче Петров ЖРК / Победник полуфинале 2

Група В:

ЖРК Вардар

ЖРК Овче Поле СУ

ЖРК Стружанка

Полуфинале:

  1. ЖРК Вардар – слободен
  2. ЖРК Овче Поле СУ – ЖРК Стружанка

Финале: ЖРК Вардар / Победник полуфинале 2

Група Г:

ЖРК Пелистер 2012

ЖРК Гевгелија

ЖРК Куманово

Полуфинале:

  1. ЖРК Пелистер 2012 – слободен
  2. ЖРК Гевгелија – ЖРК Куманово

Финале: ЖРК Пелистер 2012 / Победник полуфинале 2

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни