Поврзете се со нас

БИБЛ лига

И Академија ФМП ќе игра во БИБЛ лигата

Објавено

на

Македонската кошарка ќе има три преставници во БИБЛ лигата во натпреварувачката 2021/2022.

Имено по ТФТ и Куманово дел од ова натпреварување ќе биде и составот на Навико Академија ФМП. Од Академија ФМП се одлучија да се испробаат надвор од домашната сцена и тоа во БИБЛ лигата во која ќе земат учество и екипи од Израел, Бугарија, Црна Гора и Косово.

-Позади нас е успешна сезона во која што успеавме да се пласираме во полуфиналето на Купот на Македонија и да избориме пласман помеѓу најдобрите 8 екипи во домашното првенство. Наредната сезона пред нас е поголем предизвик, освен натпреварите од домашната лига и Купот на Македонија, не очекуваат и натпревари на меѓународна сцена кои ќе бидат пред се искуство и предизвик за нашата екипа, -порачаа од Академија ФМП.

Регионалното натпреварување кое ќе биде поделено во две групи со по 6 екипи, треба да започне на 5ти Октомври, по претходно извршена ждрепка која е најавена на 26ти Август во Софија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни