Поврзете се со нас

Македонија

АМС ја објави листата на доделени ваучери, најмногу ќарија РК Вардар, Еурофарм Пелистер и Металург

Објавено

на

blank

Агенцијата за млади и спорт ја објави целосната листа на клубови кои добиваат финансиските ваучери кои значително ќе им помогнат во нивното понатамошно функционирање.

Од спортските колективи во Македонија, најмногу пари доби РК Вардар кој ќе инкасира 19 милиони денари, или околу 310.000 евра.

Еурофарм Пелистер и Металург ќе добијат по 17.5 милиони денари, а следен од ракометните клубови кој добива солидна сума е тимот на Пролет кој ќе инкасира 10 милиони денари. Во најдобриот тим покрај Металург од нашиот шампионат, РК Охрид ќе легнат 6.5 милиони денари и оваа сума беше причина за револт кај охриѓани кои очекуваа многу повеќ пари од ваучерот на АМС.

Што се однесува до фудбалските колективи, најмногу ќе добие Шкендија, 10.8 милиони денари, Шкупи ќе инкасира 10 милиони, а Ренова и Академија Пандев ќе добијат по 9.5 милиони денари.

Целосната листа на клубови кои добиле ваучери може да ја погледнете на слендиот ЛИНК

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни