Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Вардар има загарантиран билет за ЛШ, дванаесет екипи се борат за уште шест места

Објавено

на

Екипата на Вардар и во наредната сезона ќе биде дел од главната фаза во Лигата на шампионите.

Со оглед на нашиот ранкинг, ЕХФ го потврди Вардар како еден од десетте сигурни учесници во групната фаза заедно со бундеслигашите Кил и Флензбург, европскиот шампион Барселона, ПСЖ, ППД Загреб, Алборг, ПИК Сегед, полски Кјелце и Порто на нашиот репрезентативец Никола Митревски.

За останатите шест места конкурираат 12 екипи и тоа Веспрем, Мешков Брест, ГОГ, Елверум, Монпелје, Висла Плоцк, Спортинг, Динамо Букурешт, Горење Велење, Кадетен Шафхаузен, Савехов и Мотор Запорожје.

ЕХФ уште еднаш ќе ги разгледа апликациите и по поставените критериуми ќе одлучи кои тимови ќе ја заокружат Лигата на шампините за натпреварувачката 2021/2022.

Финалниот список на клуботи ќе биде објавен на 28 јуни, додека ждрепната за групите ќе биде извршена на 2 јули во Виена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EHF Champions League (@ehfcl)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни