Поврзете се со нас

Дејвис куп

Тиафо загуби Дејвис куп меч со казнен поен од судијата (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/usopen

Френсис Тиафо го загуби мечот со Талон Грикспор во рамките на Дејвис куп пресметката меѓу САД и Холандија, а дуелот во Сплит беше одбележан со инцидентот на крајот на оваа пресметка.

Грикспор имаше водство од 5:2 во тај-брејкот на решавачкиот сет и доби уште поен откако искористи челинџ, но Тиафо сметал дека поенот треба да биде преигран.

Американецот протестирал кај судијата на стол и останатите официјални лица тврдејќи дека одлуката за аут дошла пред тој да го зафати топчето, но неговите протести не вродија со плод.

Тој реагираше жестоко, кршејќи го рекетот од подлогата, па заслужено си доби втора опомена за неспортско однесување и казнен поен, со кој фактички холандскиот тенисер го затвори мечот со победа во тај-брејкот со 7:2.

– Бев многу емотивен, секогаш сакам да победам кога играм за репрезентацијата. Го скршив рекетот и заборавив дека имам опемена од претходно, па тоа беше крај, – изјавил Тиафо.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни