Поврзете се со нас

АТП

Надал состави идеален играч од повеќе ривали, би го задржал само својот менталитет

Објавено

на

Foto:twitter.com/atptour

Рафаел Надал деновиве е актуелен поради најавите за негово враќање на тениските терени, a неговото присуство на една конференција било искористено за да одговори на едно интересно прашање.

Еден од учесниците на истата побарал од Шпанецот да состави идеален тенисер како комбинација на различни квалитети од различни играчи, а Надал направил интересен избор.

Го избрал својот менталитет од кој очигледно е најзадоволен, перфектниот тенисер би требало да го има форхенд ударот на Федерер, бекхендот на Ѓоковиќ, сервисот на Карловиќ, волејот на Штепанек и физичката подготвеност на Карлос Алкарас.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни