Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа со фуриозен настап до полуфиналето на фјучрсот во Скопје

Објавено

на

foto:www.facebook.com/laville.at

Лина Ѓорческа издоминира на теренот на дуелот со Сада Нахимана од Бурунди и без многу проблеми се пласираше во полуфиналето на фјучрсот во Скопје.

Ѓорческа остана на теренот помалку од еден час и со еден загубен гејм се најде во следната рунда, славејќи над Нахимана со 6:0/6:1 во двата одиграни сета.

Турнирот „Триглав опен“ продолжува и викендов, а на него најдобрата македонска тенисерка уште утре ќе се бори за влез во финалето.

Противничка ќе и биде Ива Приморац од Хрватска, која денеска ја елиминираше првата носителка, Леолиа Жанжан.

Во второто полуфинале ќе играат Микулските од Литванија и Раденовиќ од Србија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни