Поврзете се со нас

Свет

Димитријевиќ и Валенсија го заокружија регуларниот дел со победа, го дознаа ривалот за четвртфиналето (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/valenciabasket

Валенсија го заокружи регуларниот дел од сезоната во Ендеса лигата со посакуван триумф, па како третопласиран тим на табелата се пласираше во плејоф фазата во најсилната кошаркарска лига во Шпанија.

Нено Димитријевиќ и неговите соиграчи денеска остварија важна победа над Обрадорио со тесен резултат 85:89, па со заверката на третото место си обезбедија на хартија полесен противник во четвтфиналето.

По комплетирањето на денешната рунда, шпанската кошарка го доби изгледот на костурот на четвртфиналните пресметки, а познат е и патот на сите тимови до големото финале кое ќе го даде и новиот шампион.

Валенсија како третопласиран тим ќе игра четвртфинални пресметки против Басконија, серија во која „портокаловите“ влегуваат како фаворити за пласман меѓу четирите најдобри.

Во преостанатите три четвртфинални двојки, силите ќе ги одмерат Реал – Манреса, Барселона – Гран Канарија и Хувентут – Тенерифе.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни