Поврзете се со нас

Македонија

Давидовски освои поени на дебито со Ауди во ТЦР Европа

Објавено

на

Виктор Давидовски ја отвори својата петта сезона во ТЦР Европа со денешната трка во Португалија, а успеа да освои поени (5) уште на дебито со Ауди РС3 ЛМС, автомобил со кој првпат се натпреварува во престижното друштво.

Македонецот сезонава настапува како дел од тимот „Comtoyou Racing“, а на првиот предизвик на патеката Алгарве стартуваше од шеснаесеттото место.

Уште на почетокот Давидовски направи пробив за три позиции и се приближи до водечката десетка, за трката да ја заврши на тринаесеттата позиција, откако во меѓувреме не успеа да го неутрализира налетот на Мато Хомола.

Неговиот клупски колега и актуелен вицешампион Франко Џиролами, како дел од истиот тим го освои петтото место, додека својата доминација во квалификациите, во еден-два победа ја претворија Џек Јанг и Мајк Халдер, кои со Хонда Сивик Тајп Р немаа вистинска конкуренција во Португалија.

Покрај Јанг и Халдер, место на подиумот имаше уште и за Никола Балдан со Хјундаи Елантра Ен.

Втората трка во Португалија се вози утре од 15:15 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни