Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Манасков и Веспрем ќе се борат за титулата на завршниот турнир во Келн

Објавено

на

Веспрем на македонскиот репрезентативец Дејан Манасков избори пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Унгарскиот претставник претрпе пораз од Алборг од 37-35 на реваншот во Данска, но тој негативен резултат беше доволен за место во Келн со оглед на тоа што на првиот меч славеа со 36-29.

Мае и Шмид со по шест гола беа најдобри кај Веспрем, додека кај данскиот прволигаш Јул Ласен и Бјорнсен реализираа по девет погодоци.

Манасков немаше обид за погодок на оваа средба, но заработи едно исклучување од две минути.

Пласман на Ф4 во Келн освен Веспрем обезбеди и Кјелце кој беше подобар од Монпелје.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни