Поврзете се со нас

Репрезентација

Фудбалерите до 19 години загубија од БиХ на првиот тест во Скопје

Објавено

на

foto:ffm.mk

Репрезентација на Македонија до 19 години го одигра првиот од двата контролни мечеви против соодветната селекција на Бих во Скопје.

Избраниците на селекторот Тони Јакимовски беа поразени со 2:0.

Првиот погодок противникот го постигна во 43. минута од средбата, кога искористи едно наше невнимание и грешка на нашиот голман. Стрелец на погодокот беше Муамер Хамзиќ.

Во 57. минути, Нико Ковач успеа да издрибла неколку наши играли и му асистираше на Давид Чамбер кој погоди за 2:0. Воедно тоа беше и конечниот резултат на денешната средба.

Контролен дуел во Скопје;

Репрезентации до 19 години;

Македонија – БиХ   0:2 (0:1)

Македонија: Теодор Николовски, Андреј Аризанковски, Никола Величковски, Фикрет Ливорека, Димитар Данев, Љупче Џеков, Лорик Мухтари, Хадис Таири, Марко Стојилевски, Давор Серафимов, Лорик Каба Јакупи;

Резерви: Петар Јакимов, Максим Славков, Никола Манојлов, Никола Талески, Амир Нухија, Андреј Велков, Дино Михолов, Ѓорѓе Џеков, Донарт Беџети;

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни