Поврзете се со нас

Франција

Проблем за ПСЖ: Повредениот Мбапе ќе мора да го „скокне“ дуелот со Баерн

Објавено

на

foto:twitter.com/ActuFoot_

Пари Сен Жермен вчера им се врати на победите во Лига 1, но триумфот над Монпелје (3-1) донесе и лоши вести за актуелниот француски шампион.

Поради повреди мораа уште во првиот дел да бидат повлечени Килијан Мбапе и Серио Рамос со тоа што веќе има точна анализа за напаѓачот. Деталните медицински прегледи покажаа проблем со мускулот на левата нова поради кој ќе мора да паузира најмалку три недели што значи дека со сигурност го пропушта првиот осминафинален натпревар против Баерн Минхен во Лигата на шампионите кој е закажан за 14 февруари на „Паркот на принцовите“.

Ова дефинитивно е удар за „светците“ затоа што Мбапе е најопасен играч на оваа екипа што значи дека сега поголема одговорност ќе падне врз Нејмар и Лионел Меси.

Денешните дополнителни тестови пак ќе утврдат колку пак Рамос ќе мора да мирува.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни