Поврзете се со нас

Франција

Мбапе се посрамоти како ретко кога по пенал утката против Монпелје (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/PSG_inside

Килјан Мбапе е симбол за сигурен изведувач на најстроги казни, но случајот не беше таков оваа вечер во која Французинот го загуби дуелот со голманот на Монпелје.

ПСЖ доби шанса рано да поведе на гостувањето, но ударот на Мбапе беше одбранет од Леком, кој сепак не можеше премногу да се радува. Причина за тоа беше фактот што судијата реши повторно да се изведе пеналот, а по втората одбрана на Леком, видовме ситуација која не е карактеристична за Килијан.

Килијан се посрамоти како ретко кога по пенал утката, бидејќи одбиената топка се врати кај него и доби нова уште поизгледа шанса да се запише во листата на стрелците.

Наместо тоа, Мбапе ја испрати топката далеку над голот, па и на него не му беше јасно што направи во дадената ситуација.

За да биде ситуацијата уште полоша, Мбапе заработи повреда по 20 минути игра и беше изваден од тренерот Галтие.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни