Поврзете се со нас

Дејвис куп

Компанијата на Пике се откажа од организирање на Дејвис Купот

Објавено

на

Foto:instagram.com/3gerardpique

После пет години успешна соработка и одлично организирање на Дејвис Купот, компанијата Космос и ИТФ се разделија и не го обновија договорот за организирање на познатиот репрезентативен турнир.

Компанијата која е во сопственост на Жерард Пике не успеала да пронајде заеднички јазик со водечките луѓе на Светската тениска Федерација, бидејќи пензионираниот фудбалер проценил дека финансиските барања за организирање на Дејвис Купот се превисоки за актуелните стандарди.

ИТФ побарала 40 милиони евра по сезона за потпишување на нов договор и отстапување на Дејвис Купот, нешто со што не се согласиле Пике и неговите соработници.

Ова значи дека Космос веќе нема да го организира Дејвис Купот, па така е заокружена една успешна епизода во која ова натпреварување доби значително поголема популарност и медиумска покриеност.

Од друга страна, Космос како компанија и натаму останува активна во тенискиот свет, бидејќи ја презема менаџерската улога на Андреј Рубљов, Борна Чориќ, Елина Свитолина и Дарија Касаткина.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни