Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа напредуваше на новата ВТА ранг листа

Објавено

на

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа забележа скок на најновата ВТА ранг листа.

Тенисерката од Тетово со вкупно 319 поени е на 235 позиција или поточно нејзиниот напредок е четири места. Во оваа сингл конкуренција пак Магдалена Стоилковска отиде назад едно позиција и сега со 9 поени е 1212 на светот.

Ѓорческа има ранг и во дубл, конкуренција во која е 373 со 226 бодови.

На врвот во женскиот тенис и понатаму е Ига Швјонтек од Полска пред Арина Сабаленка и Американката, Коко Гоф.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни