Поврзете се со нас

Свет

Димитријевиќ меѓу најдобрите, Валенсија поразена од Гран Канарија

Објавено

на

Составот на Валенсија не успеа да оствари позитивен резултат на денешното гостување кај Гран Канарија во АЦБ лигата.

Домашниот тим славеше со 89-83 и тоа пред благодарение на играта во третиот период кој го доби со 28-12 со што влезе во последната четвртина со предност од 18 кошеви (77-59), предност сосема доволна за потврда на 17 триумф во кампањата.

Незадржлив беше Шурна со 29 кошеви, додека кај Валенсија прв стрелец беше Ханлан со 16 поени. Нашиот Ненад Димитријевиќ доби 16 минути од тренерот Пенароја и во истите одлично се претстави со 12 кошеви, 2 скока и 6 асистенции.

Валенсија со учинок 21-11 се наоѓа на 4. место на табелата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни