Поврзете се со нас

Европски првенства

Црна Гора го доби балканското дерби, Хрватска рутински со Романија

Објавено

на

foto:twitter.com/EHFEURO

Селекцијата на Црна Гора издвојува победа над Србија од 30:29 во балканското дерби од групата Ц на Европското првенство.

Црногорците немаа никакви шанси за пласман во следната фаза, меѓутоа тоа не беше проблем да одиграа фокусирано, борбено низ сите 60 минути и да слават со голот на Грбовиќ во последните секунди.

Со ваквиот епилог Црна Гора го освои третото место, Србија како четврта го завршува шампионатот, додека Унгарија и Ислан ќе имаат директна битка за првата позиција.

Хрватка пак рутински ја реши Романија со 31:25. Хрватите беа подобри во двете полувремиња, првото го решија со 16:12, второто со 15:13.

Кларица со седум реализации беше прв стрелец кај победникот, кај поразените Негру беше автор на девет гола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни