Поврзете се со нас

Евролига

Панатинаикос ја доби пресметката со Фенербахче и ќе се бори за пехарот во Евролигата

Објавено

на

foto: x.com/Euroleague

Кошаркарите на Панатинаикос ја добија пресметката со Фенербахче (73:57) и изборија место во финалето на завршниот фајналфор турнир што се игра во Берлин.

Избраниците на Атаман добија три од четирите четвртини, ги одбиваа нападите, налетите на противникот или поточно секогаш беа чекор, два пред него и заслужно обезбедија пласман во мечот за пехарот во кој ќе играат со подобриот од Реал Мадрид-Олимпијакос.

Ова за „детелинките“ е прво финале од сезоната 2010/2011 кога и успее да триумфират над Макаби со 78:70.

Тројца играчи се издвоија, Лесор реализираше дабл-дабл од 17 поени и 10 скока, Нан уфрли 14, а Нан еден помалку. Хејс-Дејвис со 14 кошеви беше прв стрелец кај поразените.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни