Поврзете се со нас

НБА

Дончиќ експлодираше, Далас не дозволи „метла“ во финалето (Видео)

Објавено

на

Foto:x.com/dallasmavs

Далас не дозволи „метла“ во финалињата на НБА лигата и го одигра најдобриот натпревар во сезоната рано утрово на доммашен терен, а тоа беше доволно за историска победа над Бостон.

Маверикси ја остварија третата најголема победа во историјата на финалната серија во НБА лигата, бидејќи го надиграа моќниот Бостон во секој кошаркарски елемент, за на крајот да победат со 122:84.

Лука Дочиќ експлодираше по сериозните критики во јавноста и постигна 25 поени уште во првото полувреме, а тоа беше најава за лесен триумф, во кој Џејсон Кид ги одмораше најдобрите во последната четвртина.

Словенецот придодаде уште четири поени до крајот како најдобар поентер на паркетот, но клуч за Далас овојпат беше тоа што „запалија“ и играчите од втор ред како Хардаваеј, Лајвли и Егзум.

Покрај Дончиќ со 29 и Ирвинг со 21 поени, двоцифрени беае и Хардавеј со 15, Лајвли со 11 и Егзум со 10 поени. Во поразениот Бостон немаше речиси ниту еден расположен кошаркар, па најефикасен беше Тејтум со скромни 15 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни