Поврзете се со нас

Мото ГП

Бањаја ја предводеше еден-два победата на Дукати на Муџело

Објавено

на

Фото: https://www.ducati.com

Франческо Бањаја ја заокружи доминацијата на МотоГП викендот во Муџело, победувајќи без поголеми проблеми на денешната трка од најелитниот шампионат.

Италијанецот уште на почетокот стигна до првото место и ја предводеше еден-два победата на Дукати на домашен терен. За истата влијаеше и одличното возење на Енеа Бастијанини, кој во последниот круг успеа да го претрка Хорхе Мартин и го освои второто место.

Актуелниот лидер Мартин мораше да се задоволи со третото место, што значеше и намалување на неговата предност во генералниот пласман.

Марк Маркез овојпат остана на четвртото место, а во Топ 10 во Муџело се најдоа Акоста, Морбидели, Ди Џанантонио, Вињалес, Алекс Маркез и Биндер.

Мартин со 171 поен останува прв во генералниот пласман, а Бањаја следува на второто место со 153 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни