Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Барселона го матираше Алборг во Келн и повторно е број еден во Европа (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: x.com/FCBhandbol

Ракометарите на Барселона ја оправдаа улогата на фаворити и издвојуваа победа над Алборг од 31:30 во завршниот меч за оваа сезона во Лигата на шампионите.

Финалето во Келн донесе многу борба, возбудувања низ сите 60 минути, поточно до самиот крај беше ниезвесен победникот, поточно имаше можност средбата да се однесе во нова драма затоа што Хансен по истекот на времето имаше слободен удар кој заврши во рамката од голот на Нилсен.

Ова за каталонците е 12. пехар во најквалитетното натпреварување, Ричардсон со 8 и Мем со 7 погодоци беа најдобри стрелци.

Кај поразените токму Хансен за кого ова беше последен клупски меч во кариерата беше автор на 8 голови.

Инаку финалната пресметка ја судеа Ѓорѓи Начевски и Славе Николов кои со ова испишаа историја, поточно го затворија кругот затоа што имаат судено битки за пехарите на сите големи натпреварувања.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни