Поврзете се со нас

Мото ГП

Маркез пред квалификациите во Остин: Ова е најлошата патека во Мото ГП

Објавено

на

Марк Маркез и неговите колеги од Мото ГП шампионатот викендов се фокусирани на настаните на патеката во Остин, во Соединетите Американски Држави, но Шпанецот јавно ги критикуваше условите и индиректно организаторите.

Мислењето на Маркез како повеќекратен светски шампион и тоа како одекна во медиумите, а пред квалификациите тој ги потенцираше проблемите во Тексас.

– Ја сакам оваа патека многу, ми се допаѓа концептот, но состојбата на асфалтот е најлоша во целото првенство.

– Не е многу лагодно да се вози на оваа патека, не се работи за нерамнини, туку целата подлога се померува. Секоја година е полошо, безбедноста за нас директните учесници се намалува, – изјавил Маркез.

И покрај забелешките, Маркез беше најбрз на последниот петочен слободен тренинг, а квалификациите се на програмата вечерва од 21:05 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни