Поврзете се со нас

Европски купови

Димитријевиќ без грешка во клучната битка, Хувентуд обезбеди четвртфинале во Еврокупот

Објавено

на

Хувентуд на нашиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ обезбеди билет за четвртфиналето во Еврокупот.

Составот од Бадалона во вечерашната решавачка битка беше подобар од Нантер 95-88 и со учинок 4-2 (победи/порази) го освои второто место во групата Е што значи битка со Виртус Болоња во нокаут фазата, тим кој важи за најголем фаворит за титулата во ова натпреварување.

Димитријевиќ одигра перфектена партија, постигна 14 поени со шут 7 од 7 за два поени, а зад своето име додаде уште 2 скока и 2 асистенции. Одлични беа и искусните Рибас и Томиќ. првиот даде 16, а вториот 18 кошеви.

Кај домаќините Рид беше автор на 27 кошеви.

Четвртфиналните битки се закажани за периодот од 23 до 31 март.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни