Поврзете се со нас

Мото ГП

Чудо во Остин: Избегната голема трагедија на најнебезбедната патека во Мото ГП (Видео)

Објавено

на

Марк Маркез се пожали за катастрофалните условите на патеката во Остин и предупреди дека нерамнините на афалтот се многу ризични за сите возачи, изјава која како да беше најава за хоророт кој го видовме оваа вечер на првата од трите предвидени трки во Америка.

Маркез пред квалификациите во Остин: Ова е најлошата патека во Мото ГП

На два часа пред стартот на главната Мото ГП трка која е закажана за 21:00 часот, трката во Мото 3 беше најпрво прекината поради инцидент на Салач, но откако истата беше рестартирана, следеше уште побрутален инцидент во кој вистинско чудо е како некој не заврши со смртни последици.

Акоста, Мињо и Алкоба беа дел од застрашувачки судир и едниот од нив директно удри во заштитната ограда, поради што експресно беше покажано одново црвено знаме во Остин.

Најдобра вест и вистинска среќа е што тројцата возачи веднаш застанаа на свои нозе и јасно укажаа дека немаат посериозни проблеми, а од повторената снимка најдобро се гледа дека Акоста, Мињо и Алкоба имаа огромна среќа што останаа живи во катастрофата во Остин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни