Поврзете се со нас

Европски првенства

Спалети за спорниот момент кој ги налути Украинците: Мудрик бараше контакт

Објавено

на

Foto:twitter.com/Azzurri_En

Италијанската фудбалска репрезентација обезбеди пласман на ЕП 2024, но завршните моменти од решавачкиот дуел со Украина предизвика сериозна дебата во јавноста.

Мудрик бараше пенал по стартот на Кристанте во судиското надополнување, но шпанскиот судија Манцано и ВАР собата не реагираа, па на крајот Италија го задржа посакуваното реми за пласман на завршниот турнир.

Украинците велат дека се ограбени, но Лучијано Спалети смета дека била донесена коректна одлука.

– Кристанте ја стави ногата веднаш до таа на Мудрик, беа блиску, но немаше контакт.

– Мудрик веќе беше во воздух и бараше контакт по секоја цена, – рекол Спалети.

Ребров смета дека Украина е ограбена во „финалето“ со Италија: Не ни досудија чист пенал на крајот (Видео)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни