Поврзете се со нас

Македонија

Шкупи се сруши во Кратово, Гандо го израдува Работнички

Објавено

на

Екипата на Шкупи по подолго време претрпе пораз ов Првата македонска фудбалска лига и тоа на гостувањето кај Силекс каде загуби со 2-1.

Скопскиот состав не знаеше за пораз од месец август кога ги совлада Работнички со 3-1, но секоја серија има почеток и крај, па так и оваа која заврши денеска во Кратово.

Трапановски со помош на Николиќ донесе водство за Шкупи во 13 минута, меѓутоа домаќините потоа го возвратија ударот и веќе во првиот дел направи целосен пресврт со погодоците на Николиќ и Каланоски. Овој резултат од 2-1 на крајат се покажа како конечен со што Силекс уште еднаш потврди дека е еден од тимовите кои играат феноменално во својот дом.

Во скопската пресметка, Работнички избори триумф над Македонија Ѓорче Петров од 1-0. Како клучен се покажа голот на африканецот Гандо во 53 минута.

Вчерашни резултати:

ВАРДАР – ВОСКА СПОРТ 1-2
ГОСТИВАР – БРЕГАЛНИЦА 1-0
АП БРЕРА – СТРУГА ТЛ 2-0
ШКЕНДИЈА – ТИКВЕШ 1-0

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни