Поврзете се со нас

Мото ГП

Маркез нема да вози во Валенсија поради активирање на непријатен проблем од минатото (Фото)

Објавено

на

Поради потресот на мозокот и падот кој го имал за време на тренинзите, Марк Маркез ја пропушти трката во Португалија која се возеше изминатиов викенд, но денеска пристигна информација дека состојбата на Шпанецот не е воопшто наивна, па сега ќе ја прескокне и последната трка во Мото ГП сезоната.

Осумкратниот шампион нема да се појави на трката во Валенсија и ќе ја пропушти последната трка во „кралската класа“, сето тоа како последица на проблемот кој е доста добро познат за него.

Кај Маркез се јавил проблем кој датира од 2011-та година, односно по падот кој го имал, му се јавила диплопија и не добил зелено светло за настап во Валенсија.

– Ова се тешки моменти за мене, изгледа дека врне дожд и кога е суво. Откако го посетив доктор Санчез Далмау, се потврди дека имам нова епизода на диплопија (двојно гледање на работите), исто како и во 2011-та година.

– Потребно е трпение, но ако научив нешто во изминатиот период, тоа е да се соочам со проблемите на позитивен начин. Благодарност за поддршката, – порача Маркез.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни