Поврзете се со нас

Европски првенства

Карвахал посочи како Шпанија го неутрализираше Халанд: Ние бевме многу…

Објавено

на

foto:twitter.com/DaniCarvajal92

Селекцијата на Шпанија го освои Осло и со тој резултат официјално обезбеди место на Европското првенство кое се игра наредната година.

Голот на Гави во вториот дел беше доволен за Шпанците да ја добијат Норвешка со 1-0 и со тоа да дојдат до посакуваната цел. Гостите одиграа еден цврст натпревар во кој успеаа целосно да го неутрализираат најдобриот голгетер на домаќините Ерлинг Халанд.

Искусниот Дани Карвахал даде објаснување за таа ситуација, поточно како напаѓачот на Манчестер Сити остана без муниција.

-Дојдовме овде да победиме, одигравме комплетен натпрева. Тие едвај ни дадоа шанси и ние си одиме дома среќни и со нашиот билет за ЕП.

-Дефанзивно од Симон до Мората бевме многу компактни, не му дозволивме да прими удобна топка (на Халанд). Пофалете ја работата на централните дефанзивци бидејќи тие завршија фантастична работа, -истакна членот на Реал Мадрид.

Шпанците имаат дуели со Кипар и Грузија до крајот на квалификациите и целта е да ја задржат првата позиција на табелата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни