Поврзете се со нас

Билијард и Снукер

Ѓурчиновски ќе ја претставува Македонија на ЕП во билијард

Објавено

на

Андреј Ѓурчиновски ќе испише историја како прв Македонец што настапил на Европското првенство во билијард за младинци, кое оваа година се организира во Петрич, Бугарија.

Куриозитетот е поголем поради фактот дека Андреј има 12 години и е нашата најголема надеж во овој спорт кој има голем просперитет.

На првенството предвидени се четири натпреварувачки категории: играчи до 17 и до 19 години (машки), играчи до 19 години (девојки) и екипно.

Натпреварите се играат во адаптирана спортска сала, а се очекува учество на околу 15о играчи од Стариот континент.

Официјалниот сајт за следење на резултатите е на следниов ЛИНК.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни