Поврзете се со нас

АТП

Алкарас победи и остана во игра за полуфинале, Рубљов комплетно откачи на теренот и си го раскрваре коленото (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/atptour

Карлос Алкарас во вториот обид стигна до првата победа на завршниот Мастерс турнир во својата кратка кариера, откако денеска во второто коло од „црвената група“ беше подобар од Анреј Рубљов.

Шпанецот си ги задржа шансите за пласман во полуфинале бидејќи славеше со 2:0 во сетови, издание кое сигурно ќе го поправи впечатокот по трите порази кои ги врза на три различни турнири.

Светскиот рекет број два успеа да најде решение за Рубљов, кој исто како и во воведното коло, беше максимално нервозен и не успеваше да ги контролира емоциите.

Поради таквиот пристап, Андреј лесно загуби од Данил Медведев, а денеска му се повтори истото и имаше уште поголемо „помрачување“ на стартот на вториот сет.

Откако Алкарас поведе со 1:0 (7:5) и направи брејк на стартот на вториот сет, Рубљев целосно откачи на теренот и си зададе неколку удари во колено, а со тоа си ја раскрваре ногата и мораше да бара медицинска помош.

Со ваквиот однос, Рубљов неверојатно потесети на својот сонародник Михаил Јужни, кој пред десетина години си ја дупна главата откако си зададе неколку удари со рекетот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни